A preventív fogászati kezelésekről
Miért is kell rendszeresen, gyermekeknek félévente, felnőtteknek évente felketesniük a fogorvosukat, akkor is, ha nincsen panaszuk? Mert vannak rendellenességek, amik megelőzhetők. Az lenne ideális, ha a fogorvosi rendelőbe megelőző (preventív) kezelésekre járnának a paciensek, tömés vagy fájdalom miatt kevésbé, hogy ezekre ne is legyen szükség.
Lássuk milyen kezelések ezek gyermekkorban:
- Helyi fluoridos kezelés – a fogzománc erősítésére, esetleg a kezdő fogszuvasodás (krétafehér folt) megállítására.
- Barázdazárás alkalmazása – a fog (főleg maradófog) koronáinak barázdáinak, gödröcskéinek alapos kitisztítása után folyékony tömőanyagféleséggel (mint egy lakkréteg) bevonni ezeket, hogy ne szuvasodjanak, ne szerepeljenek, mint plakkretenciós felületek szájban.
- A tejfogak épségének megőrzése – egyrészt védi a maradófogakat a szuvasodástól, másrészt a megfelelő rágóképesség megőrzésével biztosítja az állcsontok normális fejlődését.
- Korai tejfogeltávolítások elkerülése, szükség esetén helyfentartó szerkezetek készítése.
- Szájhygiéniai ellenőrzés, plakkfestéssel, egyéni oktatás.
- Idejekorán felfedezni a fogazati, állcsonti eltéréseket, fogszabályozási szakrendelésre irányítás.
- Fogkőeltávolítás.
Milyen kezelések ezek felnőttkorban?
- Fluoridos kezelés, kezdődő szuvasodás esetén, fognyaki érzékenység esetén.
- Rendszeres fogkőeltávolítás, megelőzve a fogágypusztulást.
- Szájhygiéniai ellenőrzés, egyéni oktatás.
- Foghiányok, (sorközi és sorvégi) megszüntetése, hiszen ezek vezethetnek fogdőléshez, fogágypusztuláshoz, harapási magasság süllyedéshez, állcsontizületi megbetegedésekhez.
- Szájüregi rákszűrés.
Természetesen a rendszeres fogászati ellenőrzés során szükség lehet nem csupán preventív kezelésekre, hanem kisebb szuvasodások ellátására is, amelyek általában fájdalommentesek. Remélem egyre többen választják a rendszeres ellenőrzést és a preventív kezeléseket, mint panasz esetén a nagyobb beavatkozásokat.
A fogápoláshoz sok sikert kívánok!